• MAKRAMY NA ŚCIANĘ
  Ręcznie plecione na naturalnych gałęziach zaczarują Twoje wnętrze. Każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna.
  Czytaj więcej
 • WAZONY, LAMPIONY, ŚWIECZNIKI
  Wyjątkowe lampiony, świeczniki, wazony stworzone w szkle z odzysku. Słoiki otulone makramowymi ozdobami ocieplą wystrój Twojego miejsca na ziemi.
  Czytaj więcej
 • PODKŁADKI I INNE DODATKI
  Plecione podkładki pod kubek, czy aromatyczną świecę, girlandy, zazdrostki, poszewki - wszystko czego dusza zapragnie!
  Czytaj więcej

Jak wyczyścić makramową podkładkę?


Wszystkie staroświeczkowe podkładki wykonuję ze skręcanego, bawełnianego sznurka. Tak jak większość bawełnianych rzeczy możecie bez obaw je wyprać. Ja najczęściej piorę je ręcznie w letniej wodzie (20°C-30°C), z niewielkim dodatkiem detergentu. Z trudniejszymi plamami np. rozlana kawa świetnie poradzi sobie mydełko odplamiające.

Podkładki można wyprać również w pralce. Najlepiej żeby był to krótki program, o niskiej temperaturze i na małych obrotach wirowania. Program z którego czasem korzystam ma 36 minut, 30°C i 600 obrotów.

Po praniu warto pamiętać o frędzlach i delikatnie rozczesać je z obu stron kiedy podkładka jest jeszcze mokra. Nie musicie mieć do tego specjalnej szczotki, wystarczy zwykły grzebień. Podkładki najlepiej suszyć na płasko, nie przyśpieszajcie tego procesu i nie kładźcie ich na kaloryferze :)

Dzisiaj zrobiłam test i po godzinnym namaczaniu i praniu ręcznym podkładki wirowałam w pralce, 1200 obrotów ich nie uszkodziło. Na okrągłej podkładce miałam dwie plamki po kawie, niestety zapomniałam żeby od razu je wyprać. Namoczenie i lekkie zapranie z dodatkiem mydełka odplamiającego sprawdziło się świetnie, podkładka jest jak nowa.


Okrągła podkładka poplamiona kawą

Podkładki po wirowaniu 1200 obrotów

Chwilę później rozczesane grzebieniem